Para Młoda zwykle zabiera się za przygotowania już na wiele miesięcy przed dniem ślubu. Do zrobienia jest wiele - rezerwacja sali, orkiestry, wybór strojów, ustalenie menu, zaprojektowanie zaproszeń..... i pewnie jeszcze wiele innych. Ma liście zapewne znajdzie się też wybór fotografa. Ma to być osoba, z którą spędzicie ten wyjątkowy dzień. W dodatku powinna być dobrym fachowcem i chcieć się zaangażować w zrobienie pięknych zdjęć. 

To ważna decyzja, ponieważ na efektach jego pracy będziecie budowali swoje wspomnienia, a zdjęciami pewnie będziecie chcieli się też podzielić się z najbliższymi. 

 

Wydaje się, że szukanie fotografa idealnego przypomina szukanie igły w stogu siana. Postaram się podpowiedzieć czym warto się kierować podejmując decyzję.

 

Po pierwsze warto odpowiedzieć sobie jakie zdjęcia zdjęcia chcielibyście otrzymać. Najczęściej słyszana przez nas odpowiedź brzmi "ładne". No tak, to oczywiste. Jednak ładne dla każdego oznacza coś innego. Zachęcam, żebyście obejrzeli trochę zdjęć w internecie. Świetnie nadadzą się do tego portale ślubne i zdjęciowe, np. Pinterest. Na pewno zauważycie, że niektóre zdjęcia przemawiają do Was bardziej niż inne. Zwróćcie uwagę czy wolicie zdjęcia w naturalnej świeżej kolorystyce, czy z nałożonymi filtrami. Czy walorem zdjęć jest to, że w pełni oddają rzeczywistość, czy wolelibyście, żeby trochę ją kreowały nadając bajkowy charakter.

 

Moim zdaniem, po wielu latach obserwowania trendów w fotografii ślubnej, warto postawić na klasykę. Jest ona ponadczasowa i zawsze elegancka. Mody na filtry się zmieniają. Raz popularna jest sepia, raz zdjęcia wypłowiałe, innym razem zdjęcia bardzo wyostrzone - świetnie kontrastujące otoczenie, ale niekoniecznie dodające świeżości twarzom. Po latach będziecie patrzyli na zdjęcia z dystansem, dużą refleksją i z chęcią przypomnienia sobie jaki to był piękny dzień. Czy na pewno chciałabyś wtedy zobaczyć na nich suknię w bliżej nieokreślonym burym kolorze? Przecież była biała. To samo dotyczy makijażu, bukietu, dekoracji... Według mnie zdjęcie powinno być wykonane w taki sposób, żebyście po latach mogli na nich zobaczyć swoje wspomnienia. Te prawdziwe. 

 

Kolejnym ważnym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć jest "co i kiedy ma być fotografowane". Zwykle fotografowie oferują rozpoczęcie reportażu podczas przygotowań. Mogą też przyjechać do fryzjera czy wizażystki. Czy chcielibyście mieć kilka ujęć wykonanych w domu? Moim zdaniem warto się na to zdecydować. Często przy podpisywaniu umów pary zastanawiają się, czy to ma sens. Zapewniam, że ma. To idealny czas na wykonanie pięknych naturalnych portretów, na pokazanie detali oraz na uchwycenie wyjątkowych momentów wzruszeń zarówno pary młodej jak i najbliższej rodziny. Mama będzie miała tylko raz okazję założyć córce welon, a tata tylko raz zapnie synowi muszkę - i to właśnie w domu, na kilkadziesiąt minut przed ceremonią. Oczywiście jeśli to nie Wasza bajka  pewnie lepiej zdecydować się na rozpoczęcie zdjęć od ślubu. A zdjęcia z wesela - wolicie takie naturalne, z kolorowymi światłami, czy raczej lekko doświetlone białym światłem - lepiej pokazujące osoby niż klimat wesela. Czy podobają się Wam zdjęcia pozowane, gdzie fotograf zasugeruje jak się najładniej ustawić z przyjaciółmi, czy raczej preferujecie plany spontaniczne, gdzie każdy będzie wyglądał "po swojemu". No i jeszcze sesja poślubna - czy znajdziecie na nią czas w trakcie wesela, czy wolicie umówić się z fotografem w innym dniu? To bardzo dużo ważnych pytań. Kiedy już sobie na nie odpowiecie czas na zapoznanie się z ofertami konkretnych fotografów.

 

W pierwszej kolejności polecam zapytać Waszych znajomych, którzy mają za sobą swój Wielki Dzień. Być może byli zadowoleni ze swojego fotografa i go polecą. To dobre źródło informacji, ponieważ zobaczycie finalny i pełny efekt jego pracy, a także będziecie mogli go zweryfikować z Waszymi oczekiwaniami. Innym dobrym sposobem znalezienia fotografa jest wyszukanie go w portalach społecznościowych i przez google. Pamiętajcie, żeby sprawdzić opinie innych osób o firmie. Im jest ich więcej, tym średnia ocena jest bardziej obiektywna. Im więcej osób wyraziło swoją opinię, tym większą zyskujecie pewność, że wytypowany przez Was fotograf ma już spore doświadczenie i nie będzie się na Was uczył fachu.

 

Koniecznie umówcie się z kilkoma wybranymi fotografiami i poproście o pokazanie portfolio. Jeśli to możliwe obejrzyjcie zdjęcia z pełnego reportażu jednej pary. Chodzi o to, żeby mieć pewność, że cały materiał jest dobrej jakości, a nie tylko kilka wybranych zdjęć. Zwróćcie uwagę jak czujecie się w obecności danego fotografa. Czy jest między Wami właściwa chemia i podobne spojrzenie na zdjęcia. W końcu będzie Wam towarzyszył w bardzo ważnych chwilach. Warto, żebyście chociaż trochę się polubili. Zapytajcie o projekt umowy. Sprawdźcie czy wszystkie jej warunki Wam odpowiadają. Zapytajcie o wszystko co wzbudza Wasze wątpliwości i wypracujcie taką finalną wersję umowy, która podpiszecie bez żadnych wątpliwości.

Koniecznie zapytajcie ile zdjęć dostaniecie, co stanie się z pozostałymi, czy dostaniecie je ze znakiem wodnym czy bez sygnaturek, czy możecie je umieszczać na Waszych profilach. 

 

Ostatnia kwestia, o którą warto dopytać to album. Moje doświadczenie nauczyło mnie, że tą kwestię najlepiej pozostawić Parze Młodej. Z jednej strony może to brzmieć jak przerzucenie części pracy na Was, ale to błędne założenie.  Aby zrozumieć co mam na myśli wyobraźcie sobie sytuację, w której osoba, poznaje Was i Waszą rodzinę przez kilka godzin ma zadecydować kto i co jest ważniejsze i bardziej wartościowe emocjonalnie. Zwykle fotograf wybiera zdjęcia na podstawie kryterium technicznego. Tymczasem Wy zwykle wybieracie je w oparciu o kryterium emocjonalne. Co więcej - fotograf będzie Wasz album widział kilka razy i będzie to "tylko" kolejny album ślubny. Nie oszukujmy się - przygotowując kilkadziesiąt albumów rocznie nie da się każdemu z nich przypisać wartości emocjonalnej. Możemy jedynie dołożyć większych lub mniejszych starać aby album był zrobiony … porządnie. Wy natomiast z Waszym albumem zostaniecie na zawsze. Czy na pewno chcecie, żeby to ktoś inny zdecydował jakie zdjęcia się w nim znajdą?  Koniecznie zapytajcie Waszego fotografa czy da Wam taką możliwość. 

Kochani, przygotowania do ślubu to duże wyzwanie. Trzymamy kciuki, żeby wszystko poszło Wam sprawnie. Na pewno się uda i macie przed sobą najpiękniejszy dzień w życiu. Powodzenia!

RZ-STUDIO Wedding

 
Powrót do listy wpisów