Przede wszystkim cierpliwość - to moja najlepsza przyjaciółka. Kiedy zaczynam sesję zdjęciową z małymi dziećmi, przygotowuję się na to, że ich uwaga jest ulotna jak motyl. Właśnie zaczynam ustawiać kadr, a dziecko już zniknęło w poszukiwaniu nowej przygody. Moja rada - nie stresuj się tym zbytnio. Zamiast tego, przyjmij to jako wyzwanie! Bądź elastyczny, gotów do tego, aby dostosować się do bieżącej sytuacji. Pamiętaj, że spontaniczne momenty często są tymi najcenniejszymi. Nie próbuj być surowym dyrektorem artystycznym - zamiast tego, stań się przyjacielem. Rozmawiaj z dziećmi, śmiechaj się z nimi, baw się nimi. Im bardziej poczują się swobodnie w twoim towarzystwie, tym bardziej naturalne będą na zdjęciach. A jeśli zechcą dotknąć twojego aparatu, pozwól im to zrobić! To może stworzyć zabawny efekt. Wybierz lokalizację, która dostarcza dużo atrakcji dla dzieci. W moim studiu staram się mieć kilka fotogenicznych zabawek, które są zarówno rekwizytami, ale też pozwalają dziecku na interakcję. Może to być też park, plac zabaw, ogród botaniczny lub nawet wasze własne podwórko. Im więcej ciekawych rzeczy do zobaczenia i odkrycia, tym lepiej. Wówczas dzieci będą bardziej zajęte, a ty będziesz miał więcej okazji do uchwycenia tych magicznych momentów. Kiedy pracujesz z małymi dziećmi, pamiętaj, że ich cierpliwość jest krótka jak życie muchy. Sesje zdjęciowe powinny być krótkie i słodkie. Najlepiej wybrać się na poranny spacer lub popołudniową zabawę. Unikaj sesji podczas ich drzemek czy godzin jedzenia, bo to pewny sposób na wielkie rozdrażnienie.

Pogódź się z tym, że nie możesz kontrolować wszystkiego. Praca z dzieciakami jest zupełnie inna niż z dorosłymi. To dwa różne światy. Dzieci czasem zrobią coś zupełnie niespodziewanego, co wywoła uśmiech na twojej twarzy. Mogą to być zabawne miny, nieoczywiste wykorzystanie rekwizytów czy kompletny brak chęci do współpracy. Zachowaj aparat w gotowości, bo te niezaplanowane momenty mogą być naprawdę niezapomniane.

Fotografowanie małych dzieci może być zabawne, ale też wyzwaniem. Cierpliwość, elastyczność i zaangażowanie w relacje z dziećmi to klucze do sukcesu. I pamiętaj, że sesje zdjęciowe z dziećmi to nie tylko próba uchwycenia idealnych kadrowanych uśmiechów. To próba uchwycenia ich prawdziwej natury, ich ciekawości, ich uroku w tym wszystkim. Tak więc, rób zdjęcia, baw się i ciesz się tym procesem!

Powrót do listy wpisów